Kategorier
Ikke-kategoriseret

Forkert fokus på kemiske stoffer i grundvandet!

Stor respekt til professor Jørgen E. Olesen fra Institut for Agroøkologi på Aarhus Universitet og professor Nina Cedergreen fra Københavns Universitet for at sætte fokus på fagligheden ved landbrugets anvendelse af godkendte pesticider, og hvad der reelt truer vores drikkevand. De to forskere konkluderer samstemmende, at “Grundvandsparker” (og BNBO red.) er symbolpolitik og spild af penge!

I tre år har vores forening forsøgt at råbe politikerne op med disse budskaber.

Læs artiklerne i Landbrugsavisen og Weekendavisen.

Fakta om foreningen

Foreningen for Grundvandsbeskyttelse (FFGB) er en landsdækkende forening med over 300 medlemmer som er stiftet i 2019 med det formål, at sikre at landbrugets grundvandsregulering sker på et korrekt fagligt og juridisk grundlag. Formålet udleves bl.a. gennem foredrag for medlemmerne og folkeoplysning samt foreningens betydningsfulde retssag mod staten om gyldigheden af de kommunale indsatsplaner og Boringsnære Beskyttelsesområder (BNBO). Foreningen drives udelukkende af frivillige der arbejder for rent drikkevand i Danmark ved hjælp af faglighed, fakta og videnskab.